اهمیت فناوری اطلاعات

اهمیت و نقش فناوری اطلاعات به عنوان عاملی پر قدرت در تغییرات اقتصادی و اجتماعی( فریمن[1]، 1994؛ وینترو تایلر[2]، 2001: 1-17). باعث گردیده سرمایه گذاریهای زیادی بر روی ان صورت گرید(فرینبرگ و تاکیک[3]، 2004). این سرمایه گذاری ها در بازار جهانی فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد و پیشرفت چشمگیری داشته است(ویتسا[4]، 2004: 15). با وجود حجم سرمایه گذاریها در این حوزه و مافعی که برای کاربرد ان بیان شده است( وینساپاپ و والکر[5]، 2005). شواهد نشان می دهد که میزان موفقیت کاربرد این فناوری چندان رضایت بخش نبوده است( لونا و همکاران[6]، 2005).

فناوری اطلاعات اشاره؛ به فناوری، که در بر گیرنده‌ی نرم افزار، سخت افزار و شبکه‌ها دارد. فناوری اطلاعات موجب تسهیل در پردازش، ذخیره سازی و ارائه اطلاعات می‌گردد. در بخش‌های اروپایی اغلب از اصطلاح فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) به جای عبارت فناوری اطلاعات بهره گرفته می‌شود در حالیکه استانداردهای جهانی از عبارت فناوری اطلاعات بهره می‌گیرد(بولن و همکاران[7]، 2006). ما در عصری زندگی می‌کنیم که اطلاعات حیاتی‌ترین منبع محسوب می‌شود و دانش، بسیار ارزشمند می‌باشد. طی سی، چهل سال اخیر اطلاعات و دانش به عنوان دارائی‌هایی شناخته شده‌اند که جامعه برای توسعه و مدیریت نیاز دارد(جیمز[8]، 2004). چگونگی بهره گیری از فناوری های نوین بسیار مهم است چرا که استفاده نابجا از آنچه که در کشورهای دیگر نتایج درخشانی داشته است، سبب زیان هایی نظیر هزینه بالا، ارزش افزوده کمتر، سختی استفاده، کاهش کیفیت و غیره می شود که اگر جبران آنها ناممکن نباشد، بسيار دشوار و پر هزينه خواهد بود. اين موضوع باعث عدم پذیرش مناسب فناوری و به تبع آن عدم توسعه فناوری به نحو موثر و کارآمد می شود(فتوحی اردکانی و علم الهدایی، 1391).

در دو سه دهه اخیر رشد بسیار سریع فناوری و از سویی تغییر سلیقه‌ها و علاقع مندی جامعه مشتریان موجب شده است تا صنعت گران در مواجه با این وضعیت به منظور پاسخگویی به خواست مشتریان با چالش رو به رو شوند و از سوی دیگر تلاش صاحبان صنایع در راستای افزایش کارآمدی مجموعه تحت نظر خود و قطع هزینه های بی جا و کاهش هزینه های جاری و جلب رضایتمندی مشتریان و حفظ شرکت خود در عرصه رقابت کسب و کار، علارغم افزایش شدت روز افزون رقابت در ابعاد مختلف کسب و کار اعم از کیفیت محصول، خدمات پیش و پس از فروش، ارائه بهتر محصول به بازار و مشتریان، کاهش دوره عمر محصول و معرفی بسیار سریع محصولات جدید و جایگزینی با محصولات موجود از نظر مشتریان، ناگزیر صاحبان صنایع را به سمتی متوجه می‌کند تا با بهره گیری از فناوری‌های جدید و مبارزه با شرایط سنتی و فرسوده خود را در شرایط مناسب در عرصه کسب و کار نگه داشته و حتی موجبات رشد و توسعه را فراهم نماید.

بنا به دلایل متعدد شرکت‌ها تمایل زیادی به سرمایه گذاری و بکار گیری IT از خود نشان می‌دهند که از این جمله می‌توان به مواردی نظیر، تحت فشار قرار گرفتن برای کاهش قیمت‌ها، اجبار برای افزایش تولید توام با کاهش هزینه‌ها و تلاش برای افزایش کیفیت محصولات و خدمات برای پایدار ماندن در عرصه کسب و کار اشاره نمود. (لجریس و همکاران[9]، 2003 ؛ موامر[10]، 2000). از سویی دیگر درصد زیادی از مطالعات انجام شده بیانگر این موضوع است که سرمایه گذاری در زمینه IT نتوانسته است تاثیر مناسب بر رشد بهره وری داشته باشد و یا حداقل تاثیر کمی داشته است(افی[11]، 2005).

[1] Freeman

[2] Winter and Taylor

[3] Feinberg and Tokic

[4] WITSA

[5] Peansupap and Walker

[6] Luna-Reyes et al

[7] Beulen et al

[8] James

[9] Legris et al

[10] Muammer

[11] Effy